Vers, csodaszép ló, hogyha betörted...

Bizony, a vers akár csodaszép lóhoz hasonlítható, gyakran szilaj, vágtat, néha csendesen poroszkál, néha pedig kezes és engedelmes, ahogy a nyergében ülünk…

Vers, csodaszép ló, hogyha betörted,
kantáron lépdel, járva előtted,
várj a nyereggel, bárhogyan érzed,
ostorod nem kell, hagyd el a kényszert.

Hogyha a méned egy magyaros pej
üteme ugrik, hangsúlya szökdel,
hogyha a kancán görög a patkó,
időre száguld, akár a vadló.

Szorosabb szárral indul a verseny,
rímeset rúghat, futama keskeny,
és ha a végen befut a tétre,
csattanó ostor kerül a végre.

Este a kantárt eloldod rajta,
szabadon járkál, nyitva a pajta,
előtted jár már, nélküled élhet,
megszelidülve nyargal a versed...

Mindannyiunknak, amatőr versíróknak, költőknek, az a célja, hogy ezt a csodát megülje, megszelidítse. Miután persze megszelidítette, a vers önálló életre kel. El is kell engednünk a megszelidült futamokat, hagynunk kell, hogy elinduljanak a világban. Persze a vers hűséges is, néha visszatér, fejét a fejünkhöz nyomja, majd újra nekivág, és bebarangolja az ismeretlent. Talán ez a legjobb érzés, mikor évek múlva tér vissza, már-már elfeledtük szépségét s ahogy még velünk élt… és újra hozzánk csapódik egy időre.

Persze vannak különböző tipusú versek, ahogy lovak is. Szerkesztőségünk olyan versek befogására és megszelidítésére adta a fejét, amelyek nem kezes jószágok: szeretjük a magyaros pej lovakat (egyébként minden más színben is, legyen az vidám appaloosa vagy halovány-szomorkás kese, akár tarka almásderes). Ezek a magyaros lovak remekül ugranak a hangsúly ütemére, kiválóak a “dressage” mesterségében, zenére is örömmel dolgoznak a lovardában. Szerkesztőségünkek elég sok ilyen jószágot sikerült befogni az utóbbi időben, gazdáik mind büszkeséggel tekintenek a Parnasszus hegyén legelésző patásokra.

De vannak idegen eredetű lovaink is, főleg a hellén lovak terén állunk elég jól, gyűjteményünk nap mint nap gyarapodik ezekkel a szép teremtésekkel. Patkolásuk lehetővé teszi, hogy akár az óra járása szerint, tik-tak, tik-tik-tak, időmértékre róják a kilométereket a hegyen lévő legelőn (ezeknek a verslábaik igen pontosak, persze a legszebbek esetében). Őseik, a görög kancák és mének, Szamosz, Leszbosz és más hellén szigetek és földek istállóiból kerültek ki, olyan híres nemesítők kezei alól, mint  Szapphó, Anakreon, vagy éppen Alkaiosz. Ezeket a fajtákat aztán tovább nemesítették nagy vers-nemesítőink, Janos Pannonius, Berzsenyi Dániel, József Attila, hogy leszármazottaikat később mi is befoghassuk. Mai amatőr- ugyanakkor professzionális szinten alkotó nemesítők keze alatt gyönyörű teremtésekké fejlődtek ezek a jószágok.

Persze néha versenyen is indulnak, hiszen nem csak a maguk valójáért tenyésztették őket gazdáik. Ilyenkor a “szárat” szorosabbra kell húzni mint a tanya vagy a kert körül poroszkáló – egyébként ugyanúgy megbecsülendő és tovább nemesítendő – szépségek esetében. Keskeny járatóba kell tenni a lovat, hogy végig tud-e menni rajta, ha igen, akkor a keretek közé szabott futamon is jól fog teljesíteni. A futam vége felé  - vigyázzunk, nem az elején, véletlenül se erőszakoskodjunk a jószággal – egy két ostorcsapással tehetünk csattanót a történet végére, az ünneplő közönség teljes megelégedésére.

Aztán van olyan eset, mikor a lovat szabadon engedjük, és nem szorítjuk keretek közé. Ennek a formának sem ellensége a szerkesztőségünk, a szabadon nevelt lovak nagyon sok esetben rímeltetve lépdelnek, rendezetten mozognak, dallamos kedvükben sok örömet okoznak nekünk. De sok esetben fordul elő, hogy a ló kirúg oldalra egy-egy rímet, megtöri az érthető viselkedés határait, ez majdnem minden esteban a gazda azon szándékából ered, hogy lovát nem akarja ezen keretek köré szorítani, széndékosan ködös legelőkön tartja, folyamatosan futtatja, és még megállitani sem képes egy vesszővel vagy egy ponttal. Ekkor a szerkesztőség nem tud helyet biztosítani a ménesben – bár sok esetben a szerző nem is igazán kivánja ezt, inkább arra törekszik, hogy lónemesítési, lónevelési képességét fitogtassa, és nem is kivánja megmutatni közönségnek a jószága kincseit (bár lehet, hogy mégis, hiszen elküldte hozzánk).

Félreértés ne essék: nem vagyunk ellene a titokzatos, magas hegyeken tenyésztett, felhőbe burkolódzó tájon nevelt lovaknak sem. Sőt, ezek az állatok még jobban vonzzák a tekintetünket, még jobban meg akarjuk szerezni őket. Ezekben van valami, ami érdekes, ami mindig titokzatos, ilyenkor hosszabb ismerkedés szükséges. De vigyázzanak, kedves lóbarátok: a szellemlovak és egyéb fantomok, csak a tenyésztőnek viselkedő és cask a tenyésztőnek nevelt állatot nem tudjuk megtartani. Ezek általában elmenkülnek az istállóinkból, sőt gyakran gazdáik perrel fenyegtőznek, és a lovak hosszú származási bizonyítványát és saját – gyakran kétes - nemesítési kitüntetésüket lobogtatják, némely esetben az istállójukban eddig megfordult lovak számára utalnak.

Ugyanígy járnak azok is, amelyek igénytelenül lettek tartva. Persze szerkesztőségünk kész a segítségre, hogy ezen lovaknak is helyet találjon hűs, hegyi legelőinken, sőt tanácsokat ad a neveléshez, tréningezéshez.

Előfordult már, hogy a gazdák egynémelyike nem volt megelégedve lova ellátásával és legelőjének helyzetével. Meg kell erősítenünk, hogy a legelő kiválasztása minden esetben konszenzus eredménye. Eltérő vélemények lehetnek, vannak is, de ez akkor sem változtat a többségi akaraton. Számomra is vannak kedvesebb jószágok a hegyen, de gondoskodásom mindegyik felé igyekszem ugyanúgy irányítani.

Kedves Kezdő Verselő, Amatőr Alkotó, Feltörekvő Költő, aki verseit megmérettetésre szeretné beküldeni hozzánk! Arra kérlek, hogy fogadd meg ezt a tanácsot: mikor a versed megszelidítéséhez kezdesz, ne használj kényszerítő eszközt, engedd, hogy futkosson pár napig, barátkozz vele, határozd meg mozgását (időmértékes, ütemhangsúlyos, szabad), utána dönts el, milyen futamokkal tréningezed majd (forma – Disztichon, hexameter, pentameter) milyen karámban tartod (rondó, szonett, szabad stb), milyen hangulatban neveled (elégia, zsoltár, himnusz, óda, szabadvers). Ha így jársz el, akkor valószínűleg – tudatos, tervezett munkád eredményeként – jószágod felkerülhet megérdemelt helyére a hegyi legelőn. Persze a blog-mezőnkőn fiatalabb lovakat is tarthatsz, és tanácsot - időnk szerint – adunk majd.

Sok lovat láttunk már. Voltak olyanok, amiket el kellett engednünk, mert nem tudtuk befogadni. Nem kell emiatt személyes indíttatásra gondolnia senkinek. Mindig csak a ló termetét, járását, szőre fényét  - és nem utolsósorban – belső kisugárzását vizsgáljuk. Sok sértődött alkotóval volt dolgunk, akik nem értik a verseikre kapott kritikát. Ma nagyon sok ménes legelészik a virtuális világban, általában válogatás nélkül, minden komolyabb kritika nélkül befogadják a jószágokat. Evvel nincs probléma, kellenek ezek az oldalak.
 

De ez a hegyi legelő más. Ehhez szépen tartott, rendesen nevelt ló kell, olyan, amelyik meg is akarja magát mutatni, olyan, aki utat szeretne találni a közönséghez…

…hogy a vers ne elvadult musztáng legyen, hanem megszelidült paripa.

„előtted jár már, nélküled élhet,
megszelidülve nyargal a versed...”

Hozzászólások

lnpeters képe

Toma, ehhez szívből gratulálok, nagyon szép cikk!

Pete László Miklós (L. N. Peters)

Megleptél, mert erről az oldaladról nem ismertelek még. A meglepetés egyértelműen pozitív. Két olyan szó jut eszembe a fejtegetést elolvasván, amely az antik világból származik: analógia és logika. Bevallom, halványan én is gondolkodtam valami hasonlón, de nálam nem lovak, hanem hangszerek szerepeltek volna, vezető helyen persze a lyra.

Köszönöm Miklós. Nekem a lovak már régi barátaim, évekkel ezelőtt minden reggel 6-kor keltem, mentem az istállóba és egy ma már kaszkadőr barátommal mentünk hóba-szélbe-fagyva-esőbe-napba lovagolni. Volt egy-két kalandunk... így a lovak változó természete ihlette a verset és a cikk megírását, ami már kellett, mert terveztem egy ideje, csak idő nem volt rá.


Köszönöm Laci, tán, ilyen analógiával és allegórikusan jobban befogadható, mint száraz értékeléssel, hogy mi történt az elmúlt hónapokban...


Köszönöm, Joe, örülök hogy a furácsálat tetszésbe hajlott... :)


Mint kezdő lovász, illetve csak csikós, remélem sikerül az én lovaimat is betörni. Egyik-másik elég vad, de szeretném szőrén megülni őket.

Nagyon tetszett a ló, mint szimbólum. Olyan magyaros!